Siekdama užtikrinti sklandų pasirengimo 2018 m. Lietuvos šimtmečio dainų šventei procesą, kovo 9 d. Dainų švenčių nacionalinė komisija rinkosi į posėdį Kultūros ministerijoje. Susitikimas skirtas aptarti šventės koncepciją, programą, naujoves ir tradicijos tęstinumo programos vykdymą.
Posėdžio dalyvius pasveikinusi LR Kultūros viceministrė Gintautė Žemaitytė pabrėžė, kad Dainų šventė yra ypač reikšminga, ji – vienas iš kertinių Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo renginių, tad ją kuriančių žmonių darbas – atsakingas ir svarbus.
Lietuvos nacionalinio kultūros centro ir Dainų šventės direktorius Saulius Liausa pasakojo, kad ruoštis 2018 metų šventei pradėta jau seniai – didžiausiam šalies kultūros įvykiui parengti reikia ištisų ketverių metų. Šiuo metu intensyviai ruošiamos dvylikos renginių meninės programos. Jos džiugins ne tik tradiciniais reginiais, bet ir naujovėmis: S. Liausa atskleidė gražią idėją, kad 2018 metais numatomas Dainų šventės dalyvių žygis per Lietuvą, kurį lydės varpo – šventės simbolio – skambėjimas, taip pat Vilniaus rotušėje liepos 1 d. planuojami Pasaulio lietuviams, tautinėms mažumoms bei žmonėms su negalia skirti renginiai. Jubiliejinė – 20-oji – Dainų šventė skiriama Lietuvos nepriklausomos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti, tad jos idėjų pagrindu tapo „Tautiška giesmė“.
Posėdyje dalyvavę meninių programų kūrėjai ir režisieriai – Leokadija Dabužinskaitė, Vygantas Kazlauskas, Lina Naikelienė, Laima Kisielienė, Vida Šatkauskienė ir Artūras Dambrauskas – atskleidė savo kūrybinius sumanymus, pristatė numatomą renginių eigą ir repertuarą.
Žinia apie vieną iš įspūdingiausių mūsų šalies kultūros renginių skleidžiama plačiai po pasaulį – kvietimas į 2018 m. Lietuvos dainų šventę įgarsintas anglų, vokiečių, prancūzų, ispanų, japonų, kinų, rusų ir lietuvių kalbomis, tad tikimasi didelio turistų antplūdžio. Jau dabar tampa aišku, kad lauks didelis iššūkis suvaldyti atvykstančiųjų srautus, todėl dėl turistų apgyvendinimo kalbamasi su kitais Lietuvos miestais: Kaunu, Birštonu, Druskininkais ir Trakais.
Susitikime pasidžiaugta Lietuvos Respublikos Vyriausybės priimtu sprendimu, kad Dainų šventę pristatyti privalo ne tik Kultūros ir Švietimo ministerijos, bet ir į šį procesą įtrauktos Užsienio reikalų, Sveikatos, Vidaus reikalų, Susisiekimo, Žemės ūkio ir kitos ministerijos. Planuojamas Dainų švenčių tarybos posėdis, kuriame bus aptariamas ministerijų ir savivaldybių indėlis, skirtas šimtmečio dainų šventei surengti.
Komisijos nariai apgailestavo dėl padėties Švietimo struktūroje – joje vis dar neįsibėgėja Dainų šventės tradicijos tęstinumo programa, per kurią kolektyvai aprūpinami tautiniais kostiumais, muzikos instrumentais, įsigyjami nauji kūriniai, vykdoma mėgėjų meno kolektyvų konsultantų programa, skatinami geriausių mėgėjų meno kolektyvų vadovai. Taigi vaikų ir moksleivių kolektyvai negauna tinkamos minėtos valstybės paramos – tai kelia komisijos susirūpinimą, todėl nuspręsta kreiptis į Švietimo ir mokslo bei Kultūros ministerijas ir organizuoti aukščiausio lygio susitikimą šiems klausimams spręsti.
Organizatoriai taip pat išreiškė susirūpinimą dėl pagrindinių šventės erdvių priežiūros, ypač dėl Vingio parko estrados būklės ir nacionalinio stadiono nebuvimo.
Posėdyje taip pat dalyvavo Nacionalinės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos direktorius Romualdas Kondrotas, Švietimo ir mokslo ministerijos Neformalaus švietimo skyriaus vedėjas Tomas Pūtys, poetas Vladas Braziūnas, kompozitorius Algirdas Martinaitis, Vilniaus mokytojų namų berniukų ir jaunuolių choro „Ąžuoliukas“ meno vadovas Vytautas Miškinis, Vilniaus universiteto akademinio choro „Gaudeamus“, merginų choro „Virgo“ ir mišraus choro „Pro musica“ vadovė Rasa Gelgotienė, Panevėžio muzikos mokyklos direktorius Gvidas Vilys, Panevėžio rajono jungtinio vario dūdų orkestro „Aukštyn“ vadovas Remigijus Vilys, Vilniaus Gedimino technikos universiteto šokių ansamblio „Vingis“ meno vadovė Marytė Rimutė Zaleckaitė, LR kultūros ministerijos Regionų kultūros skyriaus specialistės Jadvyga Lisevičiūtė ir Irena Kezienė, Lietuvos nacionalinio kultūros centro Regionų kultūros informacijos poskyrio vadovė Inga Kričiūnienė, Choreografijos poskyrio vyr. specialistė Jolanta Kisielytė–Sadauskienė, Tautodailės poskyrio vadovė Teresė Jurkuvienė.